Karolina

50,00 

Gąska w czapce i szaliku.

4 w magazynie

Kategoria:

Opis


Cześć! Mam na imię Karolina. Chciałabym Wam o sobie coś opowiedzieć, z resztą bardzo łatwo to zauważyć- jestem osobą z Zespołem Downa. Z tym zaburzeniem wiąże się także niepełnosprawność intelektualna, dlatego tu jestem.

 

Zespół Downa jest zespołem wad wrodzonych spowodowanym trisomią chromosomu 21, to znaczy, że zamiast 46 chromosomów, jak u większości z Was, ja mam 47- przy 21. parze jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment. Objawia się to m.in. w wyglądzie- dlatego większość z nas jest do siebie w pewnym stopniu podobna, gdyż występuje u nas charakterystyczna fałda nad powiekami. Inne podobieństwa w wyglądzie to skośne powieki ustawione w górę, zmarszczki nakątne, krótki grzbiet nosa, jasne plamki na tęczówce oka, małe hypoplastyczne małżowiny uszu, zwężony przewód słuchowy zewnętrzny, krótkie dłonie, spory odstęp pomiędzy paluchem i drugim palcem u stóp (obustronnie), bruzda sandałowa na podeszwie, przebieg linii głównej na dłoniach w sposób poprzeczny.

 

Przez wielu ludzi my, osoby z Zespołem Downa, jesteśmy traktowani jak duże dzieci w dużo większym stopniu, niż inne osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zgadza się, czasami bywamy trochę naiwni i łatwowierni. Ale to nie jest powód, by to wykorzystywać. Dodatkowo zarzuca się nam dużą ekspresję emocjonalną, to znaczy, że jesteśmy bardzo uczuciowi i bardzo często to okazujemy. Ale czy to źle? Może problem mają właśnie Ci, którzy nie potrafią okazywać uczuć?

 

Ale dość już o tym. Przede wszystkim chciałabym wyrazić swoje zadowolenie ze zmiany sposobu, w jaki są traktowane i postrzegane osoby z Zespołem Downa. Już nie jesteśmy zamykani w specjalnych ośrodkach (tak było do połowy XX wieku!), a żyjemy w społeczeństwie razem z innymi. Jesteśmy samodzielni w miarę swoich możliwości, część z nas pracuje, prowadzimy życie towarzyskie, dzięki zmianie podejścia naszych rodziców i pedagogów uczymy się, co to znaczy być dorosłym, więc możemy zachowywać się jak dorośli i być tak postrzeganym.

 

Na sam koniec mam dla Was ciekawostkę- pewnie większość z Was kojarzy najsłynniejszą osobę z Zespołem Downa w Polsce- aktora Piotra Swenda. Lecz przypadek Piotrka nie jest odosobniony! Wielu z nas posiada zdolności aktorskie i występuje w różnych teatrach (m.in. w Teatrze 21). Niektórzy z Was również mogą kojarzyć aktorów z Zespołem Downa z innych krajów- Bobby’ego Brederlowa, Chrisa Burke, Maxa Lewisa, Lauren Potter, Jamiego Brewera.

 

Bądź jak Gąska, nawet ta z Zespołem Downa!

 UWAGA

Dostępne są cztery wersje kolorystyczne. Przy zamówieniu prosimy o podanie kolorystyki, która Państwa interesuje, w przeciwnym razie zostanie wysłana losowa Gąska.

 

KOLORYSTYKA 1

KOLORYSTYKA 2

 

KOLORYSTYKA 3


KOLORYSTYKA 4

Dodatkowe informacje

Wysokość

ok. 28 cm

Szerokość

ok. 11 cm

Długość nóg

ok. 19,5 cm

Waga

ok. 30 dag

Materiał

100% bawełna
wypełnienie antyalergiczne kulka silikonowa
oczy: safety eye, tworzywo sztuczne

Ubranko

Czapka i szalik wykonane z włóczki na drutach, różne kolory

Pranie

Można prać w pralce
program do tkanin delikatnych
temperatura maks 30 stopni C
UWAGA! Ubranka prać oddzielnie, ręcznie

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Karolina”

Twój adres email nie zostanie opublikowany.