Kim jest Gąska

Mamy dla Was proste zadanie!

Spróbujcie znaleźć pozytywne określenia dla słowa „gęś”.

 

Czy Wy również macie z tym problem?

 

Do głowy przychodzą różne zwroty: głupi jak gęś, niech to gęś kopnie, spływa po kimś, jak woda po gęsi. Przykłady można mnożyć, niby zwykła gęś, a tyle negatywnych skojarzeń.

 

Niestety, podobna stygmatyzacja występuje również wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Kretyn, debil, imbecyl, idiota – jeszcze do niedawna takimi zwrotami określano osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nie tylko w języku potocznym, ale także w formalnej diagnostyce. Wydawałoby się, że dziś w tej kwestii jesteśmy bardziej tolerancyjni, nic bardziej mylnego – nadal uważamy, że osoby te są dużo mniej sprawne, niezaradne życiowo, agresywne; nie do końca czujemy się swobodnie w ich towarzystwie, boimy się ich dotknąć i porozmawiać z nimi.

 

Kampania badzjakgaska.pl ma na celu pokazanie społeczeństwu, jak naprawdę wygląda życie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Chcemy uświadomić wszystkim, że ta przysłowiowa gęś jest w stanie posiadać swoje plany życiowe, potrzebę samorealizacji, uznania i przynależności. Podobnie jak każdy z nas – potrafi dążyć do wyznaczonego celu, spełniać swoje marzenia, pracować.

 

Historia naszych gąsek to historia wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną obarczonych na co dzień krzywdzącymi stereotypami.

 

My się na to nie godzimy! Na przekór, wierzymy, że wszyscy jesteśmy sobie równi!