Haft krzyżykowy

Witajcie!

 

Czy wiecie, jak wyszywać za pomocą haftu krzyżykowego? Dla nas do niedawna było to zagadką, ale intensywnie uczyliśmy się tej sztuki zdobienia. Efekty naszej pracy możecie ocenić sami, a teraz zapraszamy na podstawowy kurs haftu krzyżykowego! 

 

Czego potrzebujesz?

Kanwy– jest to lniana lub konopna tkanina z grubych, usztywnianych nici, o regularnym, rzadkim splocie, tzw. płóciennym (dostępna jest również wersja plastikowa). Można kupić kanwy o różnych kolorach i różnej gęstości (tzn. różnej ilości oczek na długości 10 cm). Od gęstości zależy to, jak grubej muliny użyjemy.

Kanwa o różnych kolorach i gęstości.

 

Sprawdzanie gęstości kanwy.

 

Muliny są to nici dedykowana haftowaniu (jest grubsza od zwykłych nici). Każda nitka muliny składa się zazwyczaj z 6 cieńszych nitek, które rozdzielamy, aby dostosować grubość muliny do gęstości kanwy.

Różnokolorowa mulina.

 

Każda nić muliny składa się z 6 cieńszych nitek.

Igły- najlepsze są igły tępo zakończone. Grubość igły należy dostosować do wielkości oczek kanwy.

 

Nożyczek.


Macie wszystko przygotowane? Możemy zaczynać! 🙂

 

Pojedyncze krzyżyki wykonujemy w sposób pokazany na zdjęciu. Zaczynamy od przebicia kanwy od spodu (lewej strony – zdjęcie 1 ) na wierzch (na prawą stronę – zdjęcie 2). Krótki kawałek nitki na lewej stronie przytrzymujemy palcem, a następnie wrabiamy go w haft na lewej stronie wykonując dalsze ściegi (tzn. obszywamy go wykonując kolejne krzyżyki – zdjęcie 3).

Zdjęcie 1. Lewa strona.

 

Zdjęcie 2. Prawa strona.

 

Zdjęcie 3. Wrabianie nici.

WAŻNE! Nie robimy supła, gdyż byłby on widoczny po oprawieniu robótki.

 

Większe przestrzenie w tym samym kolorze wyszywamy wykonując rząd półkrzyżyków od lewej ku prawej (zdjęcie 4) lub od dołu ku górze (zdjęcie 5). Na lewej stronie będą widoczne linie pionowe lub poziome (zdjęcie 6), a na prawej stronie- linie skośne (zdjęcie 7).

Zdjęcie 4. Wyszywanie od lewej do prawej.

 

Zdjęcie 5. Wyszywanie od dołu do góry.
Zdjęcie 6. Lewa strona- linie pionowe.

 

Zdjęcie 7. Prawa strona- linie skośne.

 

Wykonany rządek pokrywamy półkrzyżykami wykonanymi w ten sam sposób, ale skierowanymi w przeciwną stronę (zdjęcie 8). Wyszywanie wzoru w tym samym kolorze zakańczamy po lewej stronie przez przeciągnięcie nitki pod kilkoma ściegami i jej obcięcie (zdjęcie 9).

Zdjęcie 8. Pełne krzyżyki.

 

Zdjęcie 9. Chowanie nici.

Skąd wziąć wzór? Można kupić już gotowe wzory – kanwy z nadrukiem, które następnie się wyszywa. Gotowych wzorów nie brakuje także w internecie. Dla osób bardziej zaawansowanych polecamy wyszukanie stron, które oferują przerobienie zdjęcia na wzór do haftowania (najczęściej jest to płatna opcja).

 

My jednak tworzymy własne wzory – wystarcza nam do tego kartka w kratkę i kolorowe flamastry. Dzięki rysowaniu własnych wzorów możecie dostosować wielkość robótki zależnie od celu jej wykorzystania. No i oczywiście haftujecie dokładnie to, co chcecie – jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia.

Wzór i jego wykonanie.

 

Wydaje się to mocno skomplikowane, ale po kilku próbach na pewno nabierzecie wprawy tak jak my. Powodzenia!

Lewa strona haftu.

 

Prawa strona haftu.

P.S. Pewnie zastanawiacie się, do czego wykorzystamy poniższe aplikacje z haftem krzyżykowym. Śledźcie naszą stronę oraz profil na Facebooku, a na pewno się dowiecie.